Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"620015","name":"PIT si2.1 LED muting lamp","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002157031","0010400215703180EY"]}
Actual product may vary
PIT si2.1 LED muting lamp
Product ID: 620015
GTIN: 4046548043723
PITsign LED muting lamp including LED and wall mounting, UB = 24 V DC /
4 W / <200 mA, protection type housing: IP65, diameter: 90 mm, height:125
mm, signal lamp for muting mode.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA |
| Self-monitored | no |
| Lamp | LED |
| Lamp colour | yellow |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 4 W |
Environmental data
| Ambient temperature | -20 - 50 °C |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Cable entry | ISO 20 mm |
| Mounting position | upright |
| Housing material of cover | PC |
| Housing material lower section | ABS |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Height dimension | 125 mm |
| Diameter | 90 mm |
| Net weight | 205 g |
| Gross weight | 334 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27143209 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000035 |
| ETIM Reference Feature | EC001332 |
| UNSPSC 25 | 39121534 |
| GTIN | 4046548043723 |
| Volume | 2.657 dm3 |
| Harmonized System Code | 85311095 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
