Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"774133","name":"PNOZ e1.1p 24VDC 2so","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007004","0010000200700480FT"]}
Actual product may vary
PNOZ e1.1p 24VDC 2so
Product ID: 774133
GTIN: 4046548011968
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring
with/without detection of shorts across contacts, outputs: 2 safetyoutputs, 1
auxiliary output in SC technology, automatic/monitored start, UB = 2... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring with/without detection of shorts across contacts, outputs: 2 safetyoutputs, 1 auxiliary output in SC technology, automatic/monitored start, UB = 24 V DC, width: 22.5 mm, plug-in terminals of screw type, connection between several devices, monitoring of E-STOP, safety gates, feedbackloop.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Max. device circuit breaker | 6 A slow / 10 A quick |
Semiconductor outputs
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -10 - 55 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61326-3-1 EN 61000-6-4 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Screw terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Flex. cond. c/s AWG info | 24 - 12 AWG |
| Height dimension | 94 mm |
| Width dimension | 22.5 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 130 g |
| Gross weight | 145 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548011968 |
| Volume | 0.285 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ X Set plug in screw terminals P1+P2
374280
Set of spare plug-in terminals of screw type, PU = 1 piece P1 and 1
piece P2.
Terminal block filter 1
774195
Accessories for PNOZelog, PNOZmulti and PSS, terminal block with filterfor 3 -
10 kOhm load range. NOTE: The product is discontinued. Follow-upproduct:
772290 terminal block filter 3 - 10 kOhm.
Terminal block filter 2
774196
Accessories for PNOZ, PNOZmulti and PSS, terminal block with filter for10 -
30 kOhm load range. NOTE: The product is discontinued. Follow-upproduct:
772291 terminal block filter 10 - 30 kOhm.