Actual product may vary
PMCtendo DD4.03/117/230-480V
Product ID: 8161147
GTIN: 4046548041293
Servo amplifier; Technical data at 3 x 400 V AC: Continuous output
current:
3 A; Imax (5 s) = 6 A; Power consumption in S1 mode: 2 kVA Integral
brake resistor incl. PROFIBUS-DP Interface card for data exchange -
Support of the drive profile PROFIBUS with PROFIdrive - Baud rates
187.5 kBaud to 12 MBaud.
Select intended use
Servo amplifier; Technical data at 3 x 400 V AC: Continuous output current: 3 A; Imax (5 s) = 6 A; Power consumption in S1 mode: 2 kVA Integral brake resistor incl. PROFIBUS-DP Interface card for data exchange - Support of the drive profile PROFIBUS with PROFIdrive - Baud rates 187.5 kBaud to 12 MBaud.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
Technical data
Electrical data
| Purpose of U1 | Mains supply |
| Supply voltage (V) | 230 - 480 V |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Purpose of U2 | supply |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
Power section
| Peak current for 5 s | 6 A |
Analog inputs
| Number of analogue inputs | 2 |
| Type of analogue inputs | Voltage |
| Resolution of analogue inputs |
14
Bit 12 Bit |
Inputs
| Number of digital inputs | 4 |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
Analogue outputs
| Number of analogue outputs | 2 |
| Type of analogue outputs | Voltage |
| Resolution, analogue outputs | 10 Bit |
Mechanical data
| Height dimension | 325 mm |
| Width dimension | 70 mm |
| Depth dimension | 265 mm |