Actual product may vary
PMCprotego D.12/200/0/0/2/208-480VAC
Product ID: 8176543
GTIN: 4046548069273
Technical data at 3 x 400 V AC: Continuous output current: 12 A; Imax
(5 s) = 24 A; Power consumption in S1 mode: 9 kVA Integral brake
resistor Further hardware options: Expansion card PROFIBUS-DP slave.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Plea...
Select intended use
Technical data at 3 x 400 V AC: Continuous output current: 12 A; Imax (5 s) = 24 A; Power consumption in S1 mode: 9 kVA Integral brake resistor Further hardware options: Expansion card PROFIBUS-DP slave. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
UL Listed
CE UKCA TÜV EAC (Eurasian) |
| Supply voltage (V) | 208 - 480 V |
| Supply voltage with phases | 3 x 208…3 x 480 V |
| Purpose of U2 | supply |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance U2 with brake | +15 % |
| Tolerance U2 without brake | +15 % |
Power section
| Max. switch-on frequency o/p | 30/h |
| Cont. outp. curr. at 3x208 V | 12 A |
| Cont outp. curr. at 3x230 V | 12 A |
| Cont. out. current at 3x400 V | 12 A |
| Cont outp. curr. at 3x480 V | 12 A |
| Peak current for 2 s | 24 A |
| Peak current for 5 s | 24 A |
| Pulse frequ. inverted rectif. | 8 kHz |
| V range at intermediate circ. | 900 V DC |
| Type of analogue inputs | Voltage |
| Signal range analog input | -10 - 10 V |
| Number of digital inputs | 4 - 6 |
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
| Ambient temperature class | 3K3 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Ambient temp. derating | 40 - 55 °C |
| Power derating | 2.5 %/K |
| Humidity rating | 85 % r. h. |
| Humidity class | 1K3 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 1000 m |
| Perm. op. height at 1.5% derat | 1000 - 2500 m ASL |
| Power derating per 100m | 1.5 %/100 m |
| EMC to standard ... | EN 61800-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60721-3-3 |
| Housing material | Galvanised steel |
| Height dimension | 345 mm |
| Width dimension | 70 mm |
| Depth dimension | 243 mm |