Actual product may vary
PMCprotego D.06/000/0/0/2/208-480VAC
Product ID: 8176102
GTIN: 4046548055269
Servo amplifier, continuous output current at 3 x 400 V AC: 6 A,
peak output current for 2 s: 18 A, peak output current for 5 s: 12 A,
power consumption at S1 operation: 4.5 kVA, integrated brake resistor.
Select intended use
Servo amplifier, continuous output current at 3 x 400 V AC: 6 A, peak output current for 2 s: 18 A, peak output current for 5 s: 12 A, power consumption at S1 operation: 4.5 kVA, integrated brake resistor. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Electrical data
| Purpose of phase range | Mains supply |
| Supply voltage (V) | 208 - 480 V |
| Supply voltage with phases | 3 x 208…3 x 480 V |
| Type of supply voltage range | AC |
| Type of supply voltage U1 | AC |
| Purpose of U2 | supply |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Tolerance U2 with brake | +15 % |
| Tolerance U2 without brake | +15 % |
Power section
| Max. switch-on frequency o/p | 30/h |
| Cont. outp. curr. at 3x208 V | 6 A |
| Cont outp. curr. at 3x230 V | 6 A |
| Cont. out. current at 3x400 V | 6 A |
| Cont outp. curr. at 3x480 V | 6 A |
| Peak current for 2 s | 18 A |
| Peak current for 5 s | 12 A |
| Pulse frequ. inverted rectif. | 8 kHz |
| V range at intermediate circ. | 900 V DC |
| Type of analogue inputs | Voltage |
| Signal range analog input | -10 - 10 V |
| Resolution of analogue inputs | 16 Bit |
Inputs
| Number of digital inputs | 4 - 6 |
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
| Ambient temperature class | 3K3 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Ambient temp. derating | 40 - 55 °C |
| Power derating | 2.5 %/K |
| Storage temperature standard | DIN EN 60721-3-1 |
| Storage temperature change | 20 K/h |
| Climatic suitability standard | DIN EN 60721-3-3 |
| Humidity rating | 85 % r. h. |
| Humidity class | 3K3 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 1000 m |
| Perm. op. height at 1.5% derat | 1000 - 2500 m ASL |
| Power derating per 100m | 1.5 %/100 m |
| EMC to standard ... | EN 61800-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60721-3-2 |
| Cooling type | Built-on fan |
| Noise emission | 58 dB (A) |
| Housing material | Galvanised steel |
| Height dimension | 345 mm |
| Width dimension | 70 mm |
| Depth dimension | 243 mm |