Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"680010","name":"PMCprotego S3.SN 8DI 6DO EI BR","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002297073","0010700229707380N3"]}
Actual product may vary
PMCprotego S3.SN 8DI 6DO EI BR
Product ID: 680010
GTIN: 4046548077728
Drive-integral safety card for the servo amplifier series PMCprotego D
implementable safety level: SIL 3 in accordance with EN/IEC 62061
supported safety functions: STO, SS1, SS2, SOS, SLS, SSR, SDI, ... More
Phase-out article
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Drive-integral safety card for the servo amplifier series PMCprotego D implementable safety level: SIL 3 in accordance with EN/IEC 62061 supported safety functions: STO, SS1, SS2, SOS, SLS, SSR, SDI, SBC, SBT, SLI, SLP. System requirements for PMCprotego D: Product version 1.6; Firmware >= 6.25
General data
| Approval |
CE
UKCA TÜV |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Absolute encoder input
| No. of inputs absolute encoder | 1 |
| Supply voltage for ABS | 24 V DC |
| Signal clock output ABS | Differential signal (RS 422) |
| Signal data input ABS | Differential signal (RS 422) |
Input incremental encoder
| Number of incremental encoder | 1 |
| Supply voltage for incr. | 24.0 V |
| Phase pos. diff.sign. inc.enc. | 90° ±30° |
Inputs
| Number of digital inputs | 8 |
| Signal level at input at 0 | -3 - +5 VDC |
Semiconductor outputs
| Tolerance ext. volt. DC S/C | -15 %/+20 % |
| S/C output short circuit proof | Yes |
Semiconductor outputs 2-pole
| Number 2-pin SC outputs | 2 |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-1 |
| Ambient temperature standard | EN 60721-3-3 |
| Ambient temperature class | 1K4 |
| Ambient temperature class | 3K3 |
| Ambient temperature | 0 - 40 °C |
| Storage temperature standard | EN 60721-3-1 |
| Storage temperature change | 20 K/h |
| Climatic suitability standard | EN 60721-3-3 |
| Humidity rating | 85 % r. h. |
| Humidity class | 3K3 |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 61800-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60721-3-2 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61800-5-1 |
| Overvoltage category | II |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Mounting position | upright |
| Height dimension | 141.9 mm |
| Width dimension | 86.7 mm |
| Depth dimension | 18.4 mm |
| Net weight | 124 g |
| Gross weight | 154 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
6a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023101 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| UNSPSC 25 | 39121007 |
| GTIN | 4046548077728 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85235200 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |