关闭
您在国际Pilz网站上
请输入国家
选择您所在的国家/地区,以获取国内内容
{"id":"8C000193","name":"PMC SC6A062X/EC 2X 4,5A","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0800","A0800B0810","00107002267166","0010700226716680UF"]}
实际产品可能有所不同
PMC SC6A062X/EC 2X 4,5A
产品物料号: 8C000193
GTIN: 4046548110715
Stand-alone PMC SC6 drive controller
Technical data at 3 x 400 V AC:
Nominal output current: 2x 4.5 A @ 4kHz / 2x 4.0 A @ 8kHz.
Imax: 210% for 2s / 250% for 2s.
Apparent power: 2x 3.1 KVA.
Without bra... 更多
逐步淘汰文章
单元
下列产品已经加入您的购物车
保存购物车
建立新的订单 或 安排单独报价
选择预期用途
Stand-alone PMC SC6 drive controller Technical data at 3 x 400 V AC: Nominal output current: 2x 4.5 A @ 4kHz / 2x 4.0 A @ 8kHz. Imax: 210% for 2s / 250% for 2s. Apparent power: 2x 3.1 KVA. Without brake resistor. Option: Safety module SX6 (safety functions in accordance with EN 61800-5-2 using FSoE) and EtherCat. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA |
技术数据
电气数据
| Supply voltage with phases |
3×400 VAC, +32/−50 %, 50/60 Hz
3×480 VAC, +10/−58 %, 50/60 Hz |
| Supply voltage U2 | 24 V |
| Type of supply voltage U2 | DC |
| Rated output current (4kHz)[A] | 2 x 4,5 A |
| Rated output current (8kHz)[A] | 2 x 4 A |
安全功能STO
| Safety function, technology | X=SX6: Safe motion über FSoE |
萊斯頓斯特伊爾
| Max.output current (4kHz)[%/s] | 210%@2s |
| Max.output current (8kHz)[%/s] | 250%@2s |
中央处理器
| PMCexpansion firmware | EC = EtherCAT |
输入
| Number of digital inputs | 8 |
环境数据
| Protection type, housing | IP20 |
| Ambient temperature | 0 - 45 °C |
| Cooling type | Built-in fan |
机械数据
| Depth dimension | 265 mm |
| Mounting position | vertical |
| Net weight | 3650 g |
| Height dimension | 343 mm |
| Gross weight | 5250 g |
| Width dimension | 45 mm |
环境
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| Volume | 0 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27023201 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001857 |
| GTIN | 4046548110715 |
必选的操作配件
PMC SC6A062 terminal set (Z/U/Y/X)
8C000062
Terminal set for drive controllers SC6A062Z, SC6A062U, SC6A062Y,
SC6A062X
Important information: This item is at the end of the product lifecycle
and therefore will no longer be available in the foreseeable future.
Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable
alternative or successor product.
