Actual product may vary
Adapter/OP/M12-12SF/M12-4SMX/XX-XXXX/PT
Product ID: C1000057
GTIN: 4046548105100
Adapter, 4-pin M12 male connector on 12-pin M12 female connector,
overall length 250 +/-50 mm
| Approval |
CE
UKCA |
Technical data
Electrical data
| Rated current | 1.5 |
| Typ. conductor resistance K1 | max. 100 Ohm/km (20 °C) |
Environmental data
| Ambient temperature |
-40
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
Mechanical data
| Connector type 1 | 12-pin M12 female connector |
| Shape of connector type 1 | straight |
| Coding of M12 connector 1 | A coded |
| Connector type 2 | 4-pin M12 male connector |
| Shape of connector type 2 | straight |
| Coding of M12 connector 2 | A coded |
| Matl threaded ring conn 1 | Zn, nickel-plated |
| Matl threaded ring conn 2 | Zn, nickel-plated |
| Contact surfaces material 1 | CuZn, Ni b/Au 0.2 gal. |
| Contact surfaces material 2 | CuZn, Ni b/Au 0.2 gal. |
| Seal material | FKM |
| Material of sockets | CuSn |
| Cable material K1 | Cu |
| Insulation material cable K1 | XLPE |
| Cable type K1 | LiF9Y11Y |
| Length cable | 0.25 |
| Colour cable insulation 1 | Signal yellow RAL1003 |
| Housing colour | Black |
| Material of cable insulation 1 | PUR |
| Trailing capability of cable 1 | yes |
| Bend radius (when laying) K1 | 5 x Ø |
| Max. outside diameter cable K1 |
5
| Conductor cross section |
0.25
| Cable cross section AWG K1 | 24 |
| Shielding K1 | no |
| Number of conductors | 4 |
| Approvals for cable K1 |
UL AWM-Style 20233
UL/CSA |
| Approvals for connector 1 | UL 94 HB |
| Approvals for connector 2 | UL 94 HB |
| Halogen-free | yes |
| Oil resistance | resistant |
| Flame resistance |
CSA FT-2
UL VW1 |
| Torque interlocking screw | 0.4 Nm |