Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"581190","name":"PIT si 3.1","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0600","A0600B0600","00104002157031","0010400215703180EY"]}
Actual product may vary
PIT si 3.1
Product ID: 581190
GTIN: 4046548046014
PITsign indicator light unit red, yellow, green including LED, mountingfoot,
conduit pipe (250 mm), UB = 24 V DC, protection type housing: IP65, tosignal
various operating or plant statuses.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA |
| Self-monitored | no |
| Lamp | LED |
| Lamp colour |
yellow
red green |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 5 W |
Environmental data
| Ambient temperature | -20 - 50 °C |
| Protection type, housing | IP65 |
Mechanical data
| Cable entry | ISO 14 mm |
| Mounting position | any |
| Housing material of cover | PC |
| Material of lighting element | PC |
| Material of connection element | PA-GF |
| Material of pipe | Anodised aluminium |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Height dimension | 453.7 mm |
| Diameter | 70 mm |
| Net weight | 250 g |
| Gross weight | 481 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27143203 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000017 |
| ETIM Reference Feature | EC001042 |
| UNSPSC 25 | 39121534 |
| GTIN | 4046548046014 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85318070 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
