Actual product may vary
PNOZ s6.1 C 48-240VACDC 3 n/o 1 n/c
Product ID: 751156
GTIN: 4046548045925
PNOZsigma safety relay (standalone), two-hand control relay,
inputs: Per pushbutton 1 N/O, 1 N/C, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB =48 - 240
V AC/DC, width: 22.5 mm, plug-in spring-loaded terminals,
simultaneity monitoring with two-hand pushbutton.
Select intended use
PNOZsigma safety relay (standalone), two-hand control relay, inputs: Per pushbutton 1 N/O, 1 N/C, outputs: 3 N/O, 1 N/C, 1 SC, UB =48 - 240 V AC/DC, width: 22.5 mm, plug-in spring-loaded terminals, simultaneity monitoring with two-hand pushbutton.
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 48 - 240 V |
| Type of supply voltage U1 | AC/DC |
| Power consumption AC | 7 VA |
| Power consumption DC | 3.5 W |
| Max. device circuit breaker | Max. conductor cross section |
| Type of two-hand device to | |
| Type of two-hand device | III A |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 1 |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 6 A |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Max. current DC1 safety cont. | 6 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G.U. (same polarity) |
| Relay contact material | AgCuNi |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -10 - 55 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material upper part | PC |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 100 mm |
| Width dimension | 22.5 mm |
| Depth dimension | 120 mm |