Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"787601","name":"PNOZ XV1P C 3/24VDC 2n/o 1n/o t","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0200","A0200B0230","00100002007002","0010000200700280FP"]}
Actual product may vary
PNOZ XV1P C 3/24VDC 2n/o 1n/o t
Product ID: 787601
GTIN: 4046548008036
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring
with/without detection of shorts across contacts, outputs: 2 N/O, 1 N/Ot-d (t = 0.1 - 3 s),
automatic/monitored start, UB = 24 V DC, width: 22.5 m... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety relay (standalone), inputs: 1/2-channel wiring with/without detection of shorts across contacts, outputs: 2 N/O, 1 N/Ot-d (t = 0.1 - 3 s), automatic/monitored start, UB = 24 V DC, width: 22.5 mm, plug-in spring-loaded terminals, monitoring of E-STOP, safety gates, light curtain.
General data
| Approval |
CCC
CE UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 3.5 W |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
Semiconductor outputs
| Number of semicond. outputs | 0 |
Relay outputs
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 240 V |
| Max. current AC1 safety cont. | 5 A |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 V |
| Max. current DC1 safety cont. | 5 A |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 V |
| Max. current AC15 safety cont. | 1.5 A |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 V |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G. P. |
| Safety contacts: pilot duty | C300, R300 |
| Relay contact material | AgSnO2 |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
Environmental data
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature | -10 - 55 °C |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| EMC to standard ... |
EN 60947-5-1
EN 61000-6-2 EN 61000-6-3 EN 61326-3-1 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 60947-1 |
| Overvoltage category | III / II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP40 |
| Terminal protection type |
Times
| Tolerance Tv | -20 %/+20 % |
| Repetition accuracy | 2 % |
Mechanical data
| Mounting position | any |
| Housing material lower section | |
| Housing material front plate | ABS UL 94 V0 |
| Housing material upper part | |
| Connection terminal | Spring-loaded terminal |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 101 mm |
| Width dimension | 22.5 mm |
| Depth dimension | 121 mm |
| Net weight | 230 g |
| Gross weight | 235 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27371819 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000019 |
| ETIM Reference Feature | EC001449 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548008036 |
| Volume | 0.300 dm3 |
| Harmonized System Code | 85364900 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PNOZ X Set spring loaded terminals P1+P2
374290
Set of spare plug-in spring-loaded terminals, PU = 1 piece P1 and 1piece P2.
