Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"312510","name":"PSSu E S 2DOR 10","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HQ"]}
Actual product may vary
PSSu E S 2DOR 10
Product ID: 312510
GTIN: 4046548052589
PSSu, electronic module, standard, digital inputs and outputs, 2outputs,
relay contacts, 10 A, N/O, potential-free.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA BG cULus Listed |
| Application range | Standard |
Technical data
Electrical data
| Permitted loads |
Resistive
Inductive |
Relay outputs
| Number of relay outputs | 2 |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Safety contacts: AC at UL | 240 VAC G. P. |
| Safety contacts: pilot duty | 3.0 A |
| Contact relay fuse prot. to | EN 60947-5-1 |
| Relay contact material | AgCuNi |
| Pot.isol. RlCont - Uint1 | 4900 V (safe separation) |
| Pot.isol. RlCont to U2 | 4900 V (safe separation) |
| Pot.isol. RlCont1 to CRail | 3050 V (basic insulation) |
| Pot.isol. RlCont1 to RlCont2 | 4900 V (safe separation) |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
0
60 |
| Ambient temp. with UL | 60 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61131-2
EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist. to |
EN 60664-1
EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
Mechanical data
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material code | PA |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 76 |
| Width dimension | 25.2 |
| Depth dimension | 60.2 |
| Net weight | 62 |
| Gross weight | 71 |
| Name of coding element | I |
| Colour of coding element | Dark grey |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. | 1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548052589 |
| Volume | 0.146 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu BP 2/16 S
312628
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 2-row, 4
connection levels, 16 terminals, screw connection.
PSSu BP 2/16 C
312629
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 2-row, 4
connection levels, 16 terminals, spring-loaded connection.
PSSu BP-C 2/16 S
312630
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 2-row,
4 connection levels, 16 terminals, screw connection.
PSSu BP-C 2/16 C
312631
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 2-row,
4 connection levels, 16 terminals, spring-loaded connection.
Optional accessories
PSSu A ET (10 pcs.)
312900
PSSu, end angle for top hat rail, plastic version, black, PU 10
pieces, packed in a neutral carton with marking sticker.
PSSu A ETM (2 pcs.)
312901
PSSu, end angle for top hat rail, metal version, for strong mechanical
stress, PU 2 pieces.
PSSu A ET PE (10 pcs.)
312949
PSSu, earthing terminal for top hat rail, PE connection, plasticversion,
green/yellow, PU 10 pieces, packed in a neutral carton with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITH SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DIN A4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITHOUT SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DINA4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
