Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"315260","name":"PSSu E F AI I-R","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HT"]}
Actual product may vary
PSSu E F AI I-R
Product ID: 315260
GTIN: 4046548067828
PSSu,电子模块,故障安全,模拟量输入和输出,1个输入,0
- 25.59 mA,双极,差分输入,12位分辨率,适用于铁路应用。
重要信息:该产品的生命周期已结束,因此在可预见的将来将不再提供。请与您的 PILZ联系人联系,寻找合适的替代产品或后续产品。
Item
On request
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| 适用范围 | 故障安全 |
| Approval |
CE
UKCA EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Analog inputs
| 模拟输入数量 | 1 |
| 输入过滤器的类型 | RC 滤波器 |
| 模拟输入分辨率 | 12 |
| 模拟量输入类型 | 电流 |
| Signal range analog input | 0 .. 25.59375 mA |
| Conversion method analog i/p | Successive approximation |
| Pot. isolation analog inp./ | Yes |
Inputs
| 输入和内部模块总线电压之间的电位隔离 | 是 |
Environmental data
| 用于铁路应用安装位置的标准1 | EN 50125-3 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 |
-40
70 |
| 湿度额定值 | |
| 标准规定的环境温度范围3 | -40 ...+70 °C |
| 保护类型,安装 | |
| 用于铁路应用的标准的适用范围1 | 跟踪区域 (1 m - 3 m) |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 允许/不允许凝结 |
简单地说
EN 50155 |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | PD2 |
| 规定的环境温度标准3 | EN 50125-3 |
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| EMC 达到标准 ... |
EN 50121-3-2
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 50124-1 |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
| 宽带噪声至 | EN 61373 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 50125-3 |
| 用于铁路应用安装位置的标准2 | EN 61373 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 |
EN 50125-1
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 50155 EN 60068-2-14 EN 50125-3 |
| 端子保护类型 | |
| App. site to standard2 railway | Category 1, Class A + B |
| Ambient temperature standard | EN 50155 |
| Standard 2 for ambient temp. | EN 50125-1 |
| Ambient temp. to standard 2 | -40 ... +70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| Broad band noise to | EN 50125-3 |
| Standard1 b/band noise, rail | EN 61373 |
| Freq. broadband noise, rail | 5 ... 150 Hz |
| Accel. broadband noise, rail | |
| Acceleration broadband noise | |
| Acc. shock to standard1 | 2g |
| Acc. shock to standard2 | 5g |
| Overvoltage category | OV2 |
Mechanical data
| 外壳材料前板 | PC |
| 编码元件的颜色 | 黄色 |
| 端子样式 | 可插拔 |
| 净重 | 38 |
| 外壳材料编码 | PA |
| 壳体材料下部 | PC |
| Height dimension | 76 |
| Width dimension | 12.6 |
| Depth dimension | 60.2 |
| Gross weight | 47 |
| Name of coding element | K |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 |
7a
7C i |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 |
铅
氧化铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1 |
| CAS号 |
7439-92-1
1317-36-8 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27242601 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000024 |
| ETIM 引用功能 | EC001596 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548067828 |
| Volume | 0.049 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu BP 1/8 S-T
314600
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP 1/8 C-T
314601
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, spring-loaded connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP-C 1/8 C-T
314611
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
4 connection levels, 8 terminals, spring-loaded connection, forincreased
environmental requirements.
Optional accessories
PSSu A ET (10 pcs.)
312900
PSSu, end angle for top hat rail, plastic version, black, PU 10
pieces, packed in a neutral carton with marking sticker.
PSSu A ETM (2 pcs.)
312901
PSSu, end angle for top hat rail, metal version, for strong mechanical
stress, PU 2 pieces.
PSSu A ET PE (10 pcs.)
312949
PSSu, earthing terminal for top hat rail, PE connection, plasticversion,
green/yellow, PU 10 pieces, packed in a neutral carton with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITH SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DIN A4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITHOUT SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DINA4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A EC-T
314902
PSSu, terminating plate with integrated terminating resistor, forincreased
environmental requirements.
