Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"314210","name":"PSSu E F 4DO 0.5-T","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HT"]}
Actual product may vary
PSSu E F 4DO 0.5-T
Product ID: 314210
GTIN: 4046548049152
PSSu, electronic module, failsafe, digital inputs and outputs, 4outputs,
0.5 A, single-pole, positive-switching, short circuit-proof,overload-proof,
free from feedback, for increased environmental req... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSSu, electronic module, failsafe, digital inputs and outputs, 4outputs, 0.5 A, single-pole, positive-switching, short circuit-proof,overload-proof, free from feedback, for increased environmental requirements.
General data
| 适用范围 | 故障安全 |
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
Technical data
Electrical data
| 允许的负载 |
电阻式
电感式 电容式 |
| 断开感性负载时的终端电压 | U2 - 50 V |
Semiconductor outputs
| 半导体输出短路保护 | 是 |
| 输出和内部模块总线电压之间的潜在隔离 | 是 |
| 输出的直流电压 | 24 V DC |
Environmental data
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 |
-40
70 |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
| EMC 达到标准 ... |
EN 12015
EN 12016 EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 611312(B区) |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 150 m/s² |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 5000 m |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 宽带噪声至 | EN 60068-2-64 |
| 保护类型,安装 | |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 允许/不允许凝结 | 简单地说 |
| 过电压等级 | 二 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 冲击应力测试所依据的标准2规定的加速度 | |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 61131-2 |
| 端子保护类型 | |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
Mechanical data
| 端子样式 | 可插拔 |
| 编码元件的名称 | E |
| 外壳材料前板 | PC |
| 总重 | 46 |
| 外壳材料编码 | PA |
| 宽度尺寸 | 12.6 |
| 高度尺寸 | 76 |
| 深度尺寸 | 60.2 |
| 净重 | 38 |
| 壳体材料下部 | PC |
| Colour of coding element | Yellow |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7a |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. | 7439-92-1 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548049152 |
| Volume | 0.049 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu BP 1/8 S-T
314600
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP 1/8 C-T
314601
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, spring-loaded connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP-C 1/8 S-T
314610
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
4 connection levels, 8 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP-C 1/8 C-T
314611
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
4 connection levels, 8 terminals, spring-loaded connection, forincreased
environmental requirements.
PSSu BP 1/12 S-T
314618
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 6
connection levels, 12 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP 1/12 C-T
314619
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 6
connection levels, 12 terminals, spring-loaded connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP-C1 1/12 S-T
314622
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
6 connection levels, 12 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements. All the internal 7 signals are present atthe terminals!
PSSu BP-C1 1/12 C-T
314623
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
6 connection levels, 12 terminals, spring-loaded connection, forincreased
environmental requirements. All the internal 7 signals are present atthe terminals!
Optional accessories
PSSu A ET (10 pcs.)
312900
PSSu, end angle for top hat rail, plastic version, black, PU 10
pieces, packed in a neutral carton with marking sticker.
PSSu A ETM (2 pcs.)
312901
PSSu, end angle for top hat rail, metal version, for strong mechanical
stress, PU 2 pieces.
PSSu A ET PE (10 pcs.)
312949
PSSu, earthing terminal for top hat rail, PE connection, plasticversion,
green/yellow, PU 10 pieces, packed in a neutral carton with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITH SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DIN A4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITHOUT SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DINA4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A EC-T
314902
PSSu, terminating plate with integrated terminating resistor, forincreased
environmental requirements.
