Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"315200","name":"PSSu E F 4DI-R","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HT"]}
Actual product may vary
PSSu E F 4DI-R
Product ID: 315200
GTIN: 4046548066180
PSSu, electronic module, failsafe, digital inputs and outputs, 4 inputs,
2 test pulse outputs 0.25 A, for railway applications.
Important information: This item is at the end of the product lifecycle... More
Item
On request
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSSu, electronic module, failsafe, digital inputs and outputs, 4 inputs, 2 test pulse outputs 0.25 A, for railway applications. Important information: This item is at the end of the product lifecycle and therefore will no longer be available in the foreseeable future. Please get in touch with your PILZ contact to find a suitable alternative or successor product.
General data
| Approval |
CE
UKCA EAC (Eurasian) TÜV |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Inputs
| Number of digital inputs |
4
4 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | yes |
Test clock outputs
| Number of test pulse outputs | 2 |
Environmental data
| App. site standard1 railway | EN 50125-3 |
| App. site to standard1 railway | Track area (1m - 3m) |
| App. site standard2 railway | EN 61373 |
| App. site to standard2 railway | Category 1, Class A + B |
| Climatic suitability to ... |
EN 50125-1
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 50155 EN 60068-2-14 EN 50125-3 |
| Ambient temperature standard | EN 50155 |
| Ambient temperature |
-40
70 |
| Standard 2 for ambient temp. | EN 50125-1 |
| Ambient temp. to standard 2 | -40 ... +70 °C |
| Standard 3 for ambient temp. | EN 50125-3 |
| Ambient temp. to standard 3 | -40 ... +70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | |
| Condensation permitted? |
Briefly
EN 50155 |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 50121-3-2
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 |
| Vibration to standard ... | EN 50125-3 |
| Broad band noise to | EN 61373 |
| Broad band noise to | EN 50125-3 |
| Standard1 b/band noise, rail | EN 61373 |
| Freq. broadband noise, rail | 5 ... 150 Hz |
| Accel. broadband noise, rail | |
| Acceleration broadband noise | |
| Acc. shock to standard1 | 2g |
| Acc. shock to standard2 | 5g |
| Clearance & creepage dist. to | EN 50124-1 |
| Overvoltage category | OV2 |
| Pollution degree clear.&creep. | PD2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type | IP20 |
Mechanical data
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material code | PA |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 76 |
| Width dimension | 12.6 |
| Depth dimension | 60.2 |
| Net weight | 36 |
| Gross weight | 44 |
| Name of coding element | D |
| Colour of coding element | Yellow |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548066180 |
| Volume | 0.049 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu BP 1/8 S-T
314600
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP 1/8 C-T
314601
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 4
connection levels, 8 terminals, spring-loaded connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP 1/12 S-T
314618
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 6
connection levels, 12 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP 1/12 C-T
314619
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 1-row, 6
connection levels, 12 terminals, spring-loaded connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP-C1 1/12 S-T
314622
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
6 connection levels, 12 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements. All the internal 7 signals are present atthe terminals!
PSSu BP-C1 1/12 C-T
314623
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 1-row,
6 connection levels, 12 terminals, spring-loaded connection, forincreased
environmental requirements. All the internal 7 signals are present atthe terminals!
Optional accessories
PSSu A ET (10 pcs.)
312900
PSSu, end angle for top hat rail, plastic version, black, PU 10
pieces, packed in a neutral carton with marking sticker.
PSSu A ETM (2 pcs.)
312901
PSSu, end angle for top hat rail, metal version, for strong mechanical
stress, PU 2 pieces.
PSSu A ET PE (10 pcs.)
312949
PSSu, earthing terminal for top hat rail, PE connection, plasticversion,
green/yellow, PU 10 pieces, packed in a neutral carton with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITH SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DIN A4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITHOUT SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DINA4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A EC-T
314902
PSSu, terminating plate with integrated terminating resistor, forincreased
environmental requirements.
