Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"314225","name":"PSSu E F 2DOR 8-T","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002087017","0010200208701780HT"]}
Actual product may vary
PSSu E F 2DOR 8-T
Product ID: 314225
GTIN: 4046548049183
PSSu, electronic module, failsafe, digital inputs and outputs, 2outputs,
relay contacts, 8 A, N/O, potential-free, for increased
environmental requirements.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA EAC (Eurasian) TÜV |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Electrical data
| Permitted loads |
Resistive
Inductive |
Relay outputs
| Number of relay outputs | 2 |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 250 |
| Max. current AC1 safety cont. | 8 |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 |
| Max. current DC1 safety cont. | 8 |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 |
| Safety contacts: AC at UL | 250 VAC G.U. (same polarity) |
| Safety contacts: pilot duty | B300, R300 |
| Typ. process time relay o/p ON | 20 - 60 ms |
| Relay contact material | AgCuNi |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
| Pot.isol. RlCont - Uint1 | 4900 V (safe separation) |
| Pot.isol. RlCont to U2 | 4900 V (safe separation) |
| Pot.isol. RlCont1 to CRail | 3050 V (basic insulation) |
| Pot.isol. RlCont1 to RlCont2 | 4900 V (safe separation) |
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
-40
70 |
| Ambient temp. with UL | 60 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Briefly |
| Perm. operating height ASL | 5000 m |
| EMC to standard ... |
EN 12015
EN 12016 EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Broad band noise to | EN 60068-2-64 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
| Terminal protection type |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | |
| Type of potential isolation 1 | Safe separation |
| Potential isolation 2 between | |
| Type of potential isolation 2 | Safe separation |
| Potential isolation 3 between | |
| Type of potential isolation 3 | Safe separation |
| Potential isolation 4 between | |
| Type of potential isolation 4 | Safe separation |
Mechanical data
| Housing material lower section | PC |
| Housing material front plate | PC |
| Housing material code | PA |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 76 |
| Width dimension | 25.2 |
| Depth dimension | 60.2 |
| Net weight | 91 |
| Gross weight | 100 |
| Name of coding element | H |
| Colour of coding element | Yellow |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548049183 |
| Volume | 0.146 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
PSSu BP 2/16 S-T
314628
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 2-row, 4
connection levels, 16 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP 2/16 C-T
314629
PSSu, base module for electronic modules, periphery, 2-row, 4
connection levels, 16 terminals, spring-loaded connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP-C 2/8 S-T
314630
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 2-row,
4 connection levels, 16 terminals, screw connection, for increased
environmental requirements.
PSSu BP-C 2/8 C-T
314631
PSSu, base module for electronic modules, periphery, C-rail, 2-row,
4 connection levels, 16 terminals, spring-loaded connection, forincreased
environmental requirements.
Optional accessories
PSSu A ET (10 pcs.)
312900
PSSu, end angle for top hat rail, plastic version, black, PU 10
pieces, packed in a neutral carton with marking sticker.
PSSu A ETM (2 pcs.)
312901
PSSu, end angle for top hat rail, metal version, for strong mechanical
stress, PU 2 pieces.
PSSu A ET PE (10 pcs.)
312949
PSSu, earthing terminal for top hat rail, PE connection, plasticversion,
green/yellow, PU 10 pieces, packed in a neutral carton with
marking sticker.
PSSu A LA0 (10 x 108 pcs.)
312958
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITH SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DIN A4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A LA0.1 (10 x 108 pcs.)
312967
PSSu, laser printable labelling brackets for PSSu/PSS4000 head,
electronic and compact modules WITHOUT SEPARATOR, PU 10x pieces (10x DINA4
sheets with 4x 27 = 108 labels each, sum 1080 labels), packed in
resealable polybags with marking sticker.
PSSu A EC-T
314902
PSSu, terminating plate with integrated terminating resistor, forincreased
environmental requirements.
