Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"328810","name":"PSS u2 B 4","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880IO"]}
Actual product may vary
PSS u2 B 4
Product ID: 328810
GTIN: 4046548072464
PSS u2, accessories, module carrier, for electronic modules, 4 slots,
width 50.1 mm, height 107 mm, note the mounting distances.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
| Application range | Standard |
Technical data
Environmental data
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 - 60 °C |
| UL spec. ambient temperature | |
| Ambient temp. with UL | |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 12015
EN 12016 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist.to 2 | |
| Overvoltage category 2 | III |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Housing material | PPE |
| Height dimension | 107 mm |
| Width dimension | 53.9 mm |
| Depth dimension | 32.9 mm |
| Net weight | 74 g |
| Gross weight | 75 g |
Environment
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001598 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548072464 |
| Volume | 0.193 dm3 |
| Harmonized System Code | 85381000 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSS u2 A SH 4 (10 pcs.)
328820
PSS U2 ,附件,屏蔽连接元件,用于头部模块,电源模块
和模块托架, 4 个连接, 4 行,宽 50 毫米,整体高度
安装系统约 120 毫米,注意安装距离,顶帽导轨上的机械
锁定, PU 10 件。
