Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"328811","name":"PSS u2 B 1","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880IO"]}
Actual product may vary
PSS u2 B 1
Product ID: 328811
GTIN: 4046548072471
PSS U2 ,附件,模块托架,用于电子模块, 1 个插槽,宽
12.6 毫米,高 107 毫米,请注意安装距离。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
| Application range | Standard |
Technical data
Environmental data
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | 0 - 60 °C |
| UL spec. ambient temperature | |
| Ambient temp. with UL | |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Not permitted |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 12015
EN 12016 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 150 m/s² |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist.to 2 | |
| Overvoltage category 2 | III |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Mechanical data
| Housing material | PPE |
| Height dimension | 107 mm |
| Width dimension | 16.4 mm |
| Depth dimension | 32.9 mm |
| Net weight | 24 g |
| Gross weight | 25 g |
Environment
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 不 |
| 符合REACh标准 | 不含任何 SVHC 物质 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27242603 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000024 |
| ETIM 引用功能 | EC001598 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548072471 |
| Volume | 0.047 dm3 |
| Harmonized System Code | 85381000 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSS u2 A LC B4 (10 pcs.)
328916
PSS u2, accessories, labelling bracket, for module carrier, 23.5 x 10.5mm,
PU 10 pieces.
