Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"328500","name":"PSS u2 ES 4AI U","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880IN"]}
Actual product may vary
PSS u2 ES 4AI U
Product ID: 328500
GTIN: 4046548072280
PSS U2 ,电子模块,标准, 4
个输入,电压, 3 个测量范围:-12.8 - 12.8 V , -6.4 - 6.4 V , -3.2-
3.2 V ,双极,差分输入,分辨率 16 位, 每个输入的电流限制
,潜在隔离, 2 种数据格式,每个输入 5 个整体
评估功能:缩放,移动平均
0.1 - 20 毫秒,监测 NNAMUR NE43 ,监测 4 个区域,
监测 8 个阈值, 1 行,需要端子块 PSS U2 T 16
(系统未提供)。
单元
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSS U2 ,电子模块,标准, 4 个输入,电压, 3 个测量范围:-12.8 - 12.8 V , -6.4 - 6.4 V , -3.2- 3.2 V ,双极,差分输入,分辨率 16 位, 每个输入的电流限制 ,潜在隔离, 2 种数据格式,每个输入 5 个整体 评估功能:缩放,移动平均 0.1 - 20 毫秒,监测 NNAMUR NE43 ,监测 4 个区域, 监测 8 个阈值, 1 行,需要端子块 PSS U2 T 16 (系统未提供)。
General data
| 适用范围 | Standard |
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed |
Technical data
Analog inputs
| 模拟输入信号范围 2 | -6,4 V - +6,4 V |
| 模拟输入数量 | 4 |
| 模拟输入信号范围 1 | -12,8 V - +12,8 V |
| 模拟输入信号范围 3 | -3,2 V - +3,2 V |
| 输入过滤器的类型 |
RC-Filter
1. Ordnung |
| 单调无错误代码 | Ja |
| 模拟输入信号类型 3 | Differenzeingang |
| 模拟输入信号类型 2 | Differenzeingang |
| 模拟输入分辨率 | 16 |
| 模拟输入信号类型 1 | Differenzeingang |
| 模拟量输入类型 | Spannung |
| 最低值位(LSB)的电压值 |
97,65625 µV (-3,2 V - +3,2 V)
195,3125 µV (-6,4 V - +6,4 V) 390,625 µV (-12,8 V - +12,8 V) |
| 信号处理所需的最大时间 | tEingangs- & tSW-Filter+0,1 ms |
| 电势隔离模拟量输入 | ja |
| 模拟转换器的转换方法 | sukzessive Approximation |
环境数据
| Clearance & creepage dist.to 2 |
EN 81-20
EN 50156-1 |
| Ambient temp. with UL | -25 - 60 °C |
| UL spec. ambient temperature | UL 61010 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN IEC 60068-2-14 EN 60068-2-78 |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 | -25 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 湿度额定值 | 95 % r. F. bei 40 °C |
| 允许/不允许凝结 | unzulässig |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 5000 m |
| EMC 达到标准 ... |
EN 12015
EN 12016 EN IEC 61000-6-2 EN 298 EN 61000-6-7 EN IEC 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) EN 50156-1 |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 150 m/s² |
| 冲击应力测试所依据的标准2规定的加速度 | 100 m/s² |
| 过压类别2 | III |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | EN 61131-2 |
| 过电压等级 | II |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 保护类型,安装 | |
| 保护类型,机壳 | IP20 |
| 端子保护类型 | IP20 |
潜在的分离
| 电路元件之间存在的电位隔离1 | Anal. Eing. und Module Supply |
| 电位隔离类型1 | Funktionsisolierung |
| 电路元件之间存在的电位隔离2 | Anal. Eing. und Periph. Supply |
| 电位隔离类型2 | Funktionsisolierung |
| 电路元件之间存在的电位隔离3 | Analoger Eingang und P0 |
| 电位隔离类型3 | Funktionsisolierung |
| 电路元件之间存在的电位隔离4 | Periphery und Module Supply |
| 电位隔离类型4 | Funktionsisolierung |
机械数据
| 外壳材料 | PC |
| 端子样式 | steckbar |
| 高度尺寸 | 110.8 |
| 宽度尺寸 | 12.5 |
| 深度尺寸 | 72.5 |
| 净重 | 36 |
| 总重 | 52 |
环境
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
商业数据
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242601 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| Volume | 0.270 dm3 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548072280 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
Obligatory accessories
PSS u2 T 16 (1 pc.)
328850
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 1 piece.
Optional accessories
PSS u2 B 4
328810
PSS u2, accessories, module carrier, for electronic modules, 4 slots,
width 50.1 mm, height 107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 B 1
328811
PSS u2, accessories, module carrier, for electronic modules, 1 slot,width
12.6 mm, height 107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 A SH 4 (10 pcs.)
328820
PSS u2, accessories, shield connection element, for head modules, powersupply modules
and module carriers, 4 connections, 4-row, width 50 mm, overall height
mounted system approx. 120 mm, note the mounting distances, mechanical
locking on top hat rail, PU 10 pieces.
PSS u2 T 16 (10 pcs.)
328851
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 10 piece.
PSS u2 T 16 (5 x 10 pcs.)
328852
PSS u2, accessories, terminal block for electronic modules, 16-pin,
spring-loaded connection, PU 50 piece.
PSS u2 A CE E (10 pcs.)
328860
PSS u2, accessories, coding elements for electronic modules, PU 10pieces.
PSS u2 A LC E1 (10 pcs.)
328910
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, short
version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC E2 (10 pcs.)
328911
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, long
version, 103 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC T3 (10 pcs.)
328912
PSS u2, accessories, labelling bracket, for terminal block, 61 x 11.5mm,
PU 10 pieces.
PSS u2 A LA E1 (10 pcs.)
328913
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, short version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4sheets.
PSS u2 A LA E2 (10 pcs.)
328914
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, long version, 103 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4 sheets.
