Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"327150","name":"PSS u2 EF 2DO R 8A -R","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002097088","0010200209708880IM"]}
Actual product may vary
PSS u2 EF 2DO R 8A -R
Product ID: 327150
GTIN: 4046548105643
PSS u2, electronic module, failsafe, 2 outputs, relay contacts,
normally open contact, to switch resistive and inductive loads, max. 250V
AC 10 A (AC1), volt-free, switch-off delay configurable, for
i... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
PSS u2, electronic module, failsafe, 2 outputs, relay contacts, normally open contact, to switch resistive and inductive loads, max. 250V AC 10 A (AC1), volt-free, switch-off delay configurable, for increased environmental requirements and railway applications, protective coding PSS u2 A CE T available for terminal block, 2-row, terminal block PSS u2 T 8 required (not included in the scope ofdelivery).
General data
| Approval |
CE
TÜV |
| Application range | Failsafe |
Technical data
Electrical data
| Potential isolation U2 | Yes |
| Permitted loads |
Resistive
Inductive |
Relay outputs
| Number of relay outputs | 2 |
| Utilisation cat. AC/DC1 stand. | EN 60947-4-1 |
| Voltage AC1 safety cont. | 250 |
| Max. current AC1 safety cont. | 10 |
| Voltage DC1 safety cont. | 24 |
| Max. current DC1 safety cont. | 10 |
| Utilisation cat. AC15/DC13sta. | EN 60947-5-1 |
| Voltage AC15 safety cont. | 230 |
| Max. current AC15 safety cont. | 3 |
| Voltage DC13 safety cont. | 24 |
| Safety contacts: AC at UL | 250 V AC G.U. (same polarity) |
| Safety contacts: pilot duty | B300, R300 |
| Relay contact material | AgCuNi |
| Addit. contact details relay | + 0.2 µm Au |
| Pot. isolation relay outputs | Yes |
Environmental data
| App. site standard1 railway | EN 50125-3 |
| App. site to standard1 railway | Track area (1m - 3m) |
| App. site standard2 railway | EN 61373 |
| App. site to standard2 railway | Kategorie 1, Klasse A + B |
| Climatic suitability to ... |
EN 60068-2-30
EN 60068-2-2 EN 60068-2-1 EN 60068-2-78 EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
-40
70 |
| Standard 2 for ambient temp. | EN 50125-1 |
| Ambient temp. to standard 2 | -40 ... +70 °C |
| Standard 3 for ambient temp. | EN 50125-3 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 95 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | |
| Perm. operating height ASL | 5000 m |
| EMC to standard ... |
EN 50121-4
EN 61000-6-2 EN 61000-6-4 EN 61131-2 (Zone B) |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Broad band noise to | EN 60068-2-64 |
| Standard1 b/band noise, rail | |
| Freq. broadband noise, rail | |
| Accel. broadband noise, rail | 5,7 m/s² eff. |
| Acc. shock to standard1 | 20 m/s² |
| Acc. shock to standard2 | 50 m/s² |
| Clearance & creepage dist.to 2 | EN 50124-1 |
| Overvoltage category 2 | OV2 |
| Clearance & creepage dist. to | EN 61131-2 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type standard | EN 60529 |
| Protection type, mounting | |
| Protection type, housing | IP20 |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | RL output and RL output |
| Type of potential isolation 1 | Safe separation |
| Potential isolation 2 between | RL output and periphery supply |
| Type of potential isolation 2 | Safe separation |
| Potential isolation 3 between | RL output and module supply |
| Type of potential isolation 3 | Safe separation |
| Potential isolation 4 between | Periphery and module supply |
| Type of potential isolation 4 | Functional insulation |
Mechanical data
| Housing material | PC |
| Terminal style | plug-in |
| Height dimension | 110.8 |
| Width dimension | 25 |
| Depth dimension | 72.5 |
| Net weight | 93 |
| Gross weight | 110 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548105643 |
| Volume | 0.378 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSS u2 B 4 -R
327810
PSS u2, accessories, backplane, for electronic modules, 4 slots, for
increased environmental requirements and railway applications width 50.1mm, height
107 mm, note the mounting distances.
PSS u2 T 8 (10 pcs.)
328841
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 10 piece.
PSS u2 T 8 (5 x 10 pcs.)
328842
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 50 piece.
PSS u2 A CE E (10 pcs.)
328860
PSS u2, accessories, coding elements for electronic modules, PU 10pieces.
PSS u2 A LC E1 (10 pcs.)
328910
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, short
version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC E2 (10 pcs.)
328911
PSS u2, accessories, labelling bracket, for electronic modules, long
version, 103 x 10.5 mm, PU 10 pieces.
PSS u2 A LC T3 (10 pcs.)
328912
PSS u2, accessories, labelling bracket, for terminal block, 61 x 11.5mm,
PU 10 pieces.
PSS u2 A LA E1 (10 pcs.)
328913
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, short version, 23.5 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4sheets.
PSS u2 A LA E2 (10 pcs.)
328914
PSS u2, accessories, labelling strips, for labelling brackets of
electronic modules, long version, 103 x 10.5 mm, PU 10 x DIN A4 sheets.
Obligatory accessories
PSS u2 T 8 (1 pc.)
328840
PSS u2, accessories, terminal block, for electronic modules, 8-pin,
spring-loaded connection, protective coding element PSS u2 A CE Tavailable for
terminal block, PU 1 piece.
PSS u2 A CE T (10 pcs.)
328861
PSS u2, accessories, protective coding elements for terminal block, PU10
pieces.
