Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"773614","name":"PDP67 F 8DI ION VA","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002127078","0010200212720480NN"]}
Actual product may vary
PDP67 F 8DI ION VA
Product ID: 773614
GTIN: 4046548070880
分布式输入模块用于PNOZmulti,保护级别IP67,通过
连接模块实现连接,8个安全数字量输入,8个输出可配置为
标准、测试脉冲或24 V,不锈钢连接器。
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
般数据
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA TÜV |
| 适用范围 | 标准/故障安全 |
技术数据
电气数据
| U1的用途 | 电源 |
| 供电电压 (V) |
24
24 |
| 电源电压类型U1 | DC |
| 功率消耗DC | 1.2 |
| 断开感性负载时的终端电压 | -45 V |
| 允许的负载 |
电阻式
电感式 电容式 |
Inputs
| 输入时的信号电平为 0 | -3 - +5 VDC |
| 输入的数量 | 8 |
| 输入类型符合 EN 61131-2 标准 | 1、3 |
| 输入和内部模块总线电压之间的电位隔离 | 否 |
| U 输入符合 EN 61131-2 类型 1 | 24 V DC |
| 输入的直流电压 | 24 V |
Semiconductor outputs
| 半导体输出短路保护 | 是 |
| 输出的直流电压 | 24 V DC |
| 半导体输出之间的潜在隔离 | 否 |
| 半导体输出的配置选项 |
测试脉冲输出
24 VDC 输出 标准输出 |
Environmental data
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 |
-30
60 |
| 保护类型,机壳 | IP67 |
| EMC 达到标准 ... |
EN 61000-4-8
EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| 冲击应力测试所依据的标准1规定的加速度 | 15 g |
| 海平面以上最大安装高度不受额定功率的限制 | 2000 m |
| 间隙与爬电距离污染程度规范 | 2 |
| 环境温度标准 | EN 60068-2-14 |
| 允许/不允许凝结 | 简单地说 |
| 过电压等级 | 三 |
| 设备可使用的气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 存储温度标准 | EN 60068-2-1/-2 |
| 气候适宜性标准 | EN 60068-2-78 |
| 冲击应力测试所依据的标准2规定的加速度 | |
| 应遵守的间隙与爬电距离标准 | IEC 60664-1 |
| 端子保护类型 | |
| 振动测试所依据的标准 | EN 60068-2-6 |
| 湿度额定值 | 93 % r.h.40 °C |
Mechanical data
| 外壳材料标签架 | PC |
| 外壳材料 |
PBT
Valox 855 |
| 端子样式 | 螺钉互锁 |
| 总重 | 270 |
| 宽度尺寸 | 60 |
| 高度尺寸 | 133 |
| 外壳上面部分材质 | Valox 855 |
| 深度尺寸 | 30 |
| 净重 | 250 |
| 连接端子 | M12 1.4305不锈钢 |
Environment
| SCIP 输入可用 | 是 |
| RoHS 指令 |
2011/65/EC
2015/863/EC |
| RoHS 符合性 | 是的 |
| RoHS 例外 | 是的 |
| RoHS (除) ,符合直接指令。 | 7a |
| 符合REACh标准 | 至少含有一种SVHC物质 |
| REACh 所含物质 | 铅 |
| 污染物的百分比-比例 | > 0,1 |
| CAS号 | 7439-92-1 |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| eClass 版本 | ECLASS-13 |
| eClass 引用功能 | 27242604 |
| eTIM 版本 | ETIM-9.0 |
| eTIM 参考组 | EG000024 |
| ETIM 引用功能 | EC001599 |
| 卷宗 | 0.354 dm3 |
| 海关税号类型 | TARIC |
| 使用海关税则号 |
Ausfuhr
Einfuhr |
| 每个包装单位的数量 | 1 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548070880 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
Obligatory accessories
PSEN op cable axial M12 5-pole 30m
630297
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-5sf 20m
630298
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN op cable axial M12 5-pole 3m
630310
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN op cable axial M12 5-pole 5m
630311
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN op cable axial M12 5-pole 10m
630312
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
Optional accessories
PSS67 Cable M8sf M12sm, 3m
380200
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 5m
380201
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 10m
380202
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M8sf M12sm, 30m
380203
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 4-pin,socket
straight M8, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 3m
380208
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 5m
380209
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 10m
380210
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSS67 Cable M12sf M12sm, 30m
380211
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSS67 cable M12-5sf, M12-5sm, 20m
380220
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 3m
380250
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:3m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 5m
380251
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:5m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 10m
380252
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:10m
PSS67 Supply Cable IN sf, B, 3m
380256
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on open line end, B-coded, cable length: 3m
PSS67 Supply Cable IN sf, B, 5m
380257
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on open line end, B-coded, cable length: 5m
PSS67 Supply Cable IN sf, B, 10m
380258
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on open line end, B-coded, cable length: 10m
PSEN ma adapter
380300
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 4-pin, A-
coded on M12 male connector, black, angled, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 4× 0.34 mm², black, to connect the sensors PSENmag
(safety switch)/PIT en1.0 (enabling switch) to PSS67 and PDP67.
PSEN cs adapter
380301
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 8-pin, A-
coded on M12 male connector, black, angled, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 5× 0.25 mm², black, with shielding (wire mesh), to
connect a PSENcode sensor (coded safety switch) to
PSS67 and PDP67.
PSEN sl adapter
380325
Cable, adapter, IP68, M12 female connector, black, straight, 8-pin, A-
coded on M12 male connector, black, straight, 5-pin, A-coded,
PUR, 0.1 m, 5× 0.25 mm², black, with shielding (wire mesh), to
connect a PSENslock sensor (safety gate monitoring) to
PSS67 and PDP67.
PDP67 cable M12-5sm, 3m
380705
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PDP67 cable M12-5sm, 10m
380706
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PDP67 cable M12-5sm, 20m
380707
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PDP67 cable M12-5sm, 30m
380708
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PDP67 cable M12-5sm, 5m
380709
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
