Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"773615","name":"PDP67 F 8DI ION HP VA","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0400","A0400B0450","00102002127078","0010200212720480NN"]}
Actual product may vary
PDP67 F 8DI ION HP VA
Product ID: 773615
GTIN: 4046548070958
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via
connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable
as standard, test pulse or 24 V, additional supply voltag... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Decentralised input module for PNOZmulti, protection type IP67,connection via connection module, 8 safe digital inputs, 8 outputs configurable as standard, test pulse or 24 V, additional supply voltage, stainless steel connectors.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed KOSHA TÜV |
| Application range | Standard/failsafe |
Technical data
Electrical data
| 电源电压类型U2 | DC |
| 电源电压类型U1 | DC |
| Purpose of U1 | supply |
| Supply voltage (V) |
24
24 |
| Power consumption DC | 1.2 |
| Purpose of U2 | Load supply |
| Supply voltage U2 |
24
24 |
| Tolerance of U2 | -30 %/+25 % |
| Max. device circuit breaker | 4 A |
| Terminal V ind. loads off | -45 V |
| Permitted loads |
Resistive
Inductive Capacitive |
Inputs
| 输入时的信号电平为 0 | -3 - +5 VDC |
| Number of inputs | 8 |
| DC voltage at input | 24 V |
| U input to EN 61131-2 Type 1 | 24 V DC |
| Input type to EN 61131-2 | 1, 3 |
| Potential isolation input | Yes |
Semiconductor outputs
| 半导体输出短路保护 | 是 |
| Function of S/C output |
Test pulse output
24 VDC output Standard output |
| DC voltage at output | 24 V DC |
| Potential isolation of S/C O | Yes |
Environmental data
| 防护等级标准 | EN 60529 |
| 以摄氏度一表示的环境温度 |
-30
60 |
| Climatic suitability to ... | EN 60068-2-78 |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Condensation permitted? | Briefly |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 61000-4-8
EN 61000-4-4 EN 61000-4-5 EN 61000-4-6 EN 61000-4-2 EN 61000-4-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60068-2-6 |
| Acc. shock to standard1 | 15g |
| Acc. shock to standard2 | |
| Clearance & creepage dist. to | IEC 60664-1 |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, housing | IP67 |
| Terminal protection type |
Potential separation
| Potential isolation 1 between | Input and int. bus voltage |
| Type of potential isolation 1 | Basic insulation |
| Potential isolation 2 between | SC output and int. bus voltage |
| Type of potential isolation 2 | Basic insulation |
Mechanical data
| Housing material |
PBT
Valox 855 |
| Housing material upper part | Valox 855 |
| Housing material label holder | PC |
| Connection terminal | M12 1.4305 stainless steel |
| Terminal style | screw interlocked |
| Height dimension | 162 |
| Width dimension | 60 |
| Depth dimension | 30 |
| Net weight | 315 |
| Gross weight | 330 |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1 |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27242604 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000024 |
| ETIM Reference Feature | EC001599 |
| UNSPSC 25 | 39122331 |
| GTIN | 4046548070958 |
| Volume | 0.363 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389091 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Obligatory accessories
Optional accessories
PSS67 Cable M12sf M12sm, 5m
380209
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 3m
380250
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:3m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 5m
380251
Connection cable, PUR, black RAL9005, suitable for drag chains, 5-pin,
socket straight M12, on connector straight M12, B-coded, cable length:5m
PSS67 Supply Cable IN sf OUT sm, B, 10m
380252
连接线缆,PUR,黑色RAL9005,适合拖链,5针,
直式插座M12,在直式连接器M12上,B编码,线缆长度:10m
PSEN ma adapter
380300
电缆,适配器, IP68 , M12 母头连接器,黑色, 直向, 4 针, M12公头连接器上的 A
编码,黑色,弯头, 5 针, A 编码,
PUR , 0.1 米, 4× 0.34 mm² ,黑色,用于将传感器 PSENmag (安全开关) /PITen1.0 (启用开关) 连接
到 PSS67 和 PDP67。
PSEN cs adapter
380301
电缆,适配器, IP68 , M12 母头连接器,黑色, 直头, 8 引脚, M12公头连接器上的 A
编码,黑色,弯头, 5 引脚, A 编码,
PUR , 0.1 m , 5× 0.25 mm² ,黑色,带屏蔽 (线网) ,用于
将 PSENcode 传感器 (编码安全开关) 连接到
PSS67 和 PDP67。
Caps for IP67 moduls
380324
附件, PDP67 和 PSS67 设备上 M12 端口的端盖,
IP67 保护类型,黑色, PU 4 件,仅用于 A 和 D 编码 M12
端口 (仅用于 L 编码的 380328)。
PSEN sl adapter
380325
电缆,适配器,IP68,M12母头连接器,黑色,直向,8引脚,M12插入式连接器上的A
编码,黑色,直向,5引脚,A编码,
PUR,0.1 m,5×0.25 mm²,黑色,带屏蔽(线网),用于
将PSENslock传感器(安全门监控)连接到
PSS67和PDP67。
PDP67 cable M12-5sm, 3m
380705
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PDP67 cable M12-5sm, 10m
380706
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PDP67 cable M12-5sm, 20m
380707
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PDP67 cable M12-5sm, 30m
380708
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PDP67 cable M12-5sm, 5m
380709
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, connector straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
