Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"6K000004","name":"PSEN mlm 1 sa 1.1 switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0120","00106002227174","0010600222717480VV"]}
Actual product may vary
PSEN mlm 1 sa 1.1 switch
Product ID: 6K000004
GTIN: 4046548105902
Safety switch, coded, for safety guard locking device PSENmlock mini,
application: small swing gates and sliding gates, as well as flaps andcovers,
safe guard locking for personal protection, bistable guard lockingprinciple,
12-pin M12 male connector, series connection, automatic reset
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Safety switch, coded, for safety guard locking device PSENmlock mini, application: small swing gates and sliding gates, as well as flaps andcovers, safe guard locking for personal protection, bistable guard lockingprinciple, 12-pin M12 male connector, series connection, automatic reset
General data
| Approval |
UL Listed
CE UKCA FCC IC TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | Low |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | coded |
| Reset type | Automatic reset |
| Suitable for series connection | yes |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) |
24
24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Type of power supply for U1 | SELV/PELV |
| Power consumption DC | 0.5 |
Inputs
| Number of inputs | 4 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
| Potential isolation inputs | No |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | No |
| S/C output short circuit proof | Yes |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature |
-10
60 |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... |
EN 301489-1 V2.1.1
EN 55011: Class A EN 60947-5-3 EN 60947-5-2 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | II |
| Pollution degree clear.&creep. | 2 |
| Protection type, housing |
IP65
IP67 |
| UL enclosure type |
Mechanical data
| Escape release available | No |
| Max. vertical offset | |
| Max. ang. offset round X axis | |
| Max. ang. offset round Y axis | |
| Max. ang. offset round Z axis | |
| Max. offset closing direction | +/-2 mm |
| Connection type | M12, 12-pin male |
| Max. cable length | 45 |
| Product material |
Galvanised steel
Stainless steel Plastic |
| Height dimension | 157.5 |
| Width dimension | 30.4 |
| Depth dimension | 30.4 |
| Net weight | 425 |
| Gross weight | 435 |
Transponder
| Operating frequency |
Environment
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27272603 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002593 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548105902 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSEN cable axial M12 8-pole 5m
540320
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable axial M12 8-pole 10m
540321
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable axial M12 8-pole 30m
540326
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 10m
540342
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 20m
540343
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 30m
540344
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 0,5m
540345
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 0.5m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 1m
540346
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 1m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 1,5m
540347
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 1.5m
PSEN cable M12-12sf 20m
570354
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-12sf 50m
570356
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
open line end, A-coded, cable length: 50m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 1m
570357
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 1m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 2m
570358
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-12sf/M12-12sm 3m
570359
Connection cable, PUR, yellow, RAL1003, 12-pin, socket straight M12, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 3m
PSEN ml Y junction M12
570486
公头连接器, Y 型适配器, IP67 , M12 公头连接器 (X1 ,评估设备) ,
8 引脚, M12 母头连接器 (X2 ,传感器) 12 引脚上的 A 编码, A
编码和 M12 母头连接器 (X3 ,传感器 / 下一个公头连接器) , 8
引脚, A 编码,用于串联连接 PSENLOCK。
PSEN ml end adapter
570487
公头连接器,终端适配器, IP67 , M12 公头连接器 (X2 ,
评估设备 / 以前的公头连接器) , 8 引脚, M12 母头连接器 (X3 ,传感器)上的 A 编码
, 12 引脚, A 编码,用于端接
PSENmlock 的系列连接。
PSEN mlm mounting set 1
6K000021
Installation set 1 (mounting bracket, mounting plate and screws)
for internal mounting, for PSENmlock mini matching 30 mm, 40 mm
or 45 mm standard profiles
PSEN mlm covers set
6K000022
Cover set for PSENmlock mini, protective caps for mounting holes on the
safety switch and actuator
Adapter/SL/M12-8SMX/M12-8SFX/M12-12SF/PT
6N000030
用于串联 PSEN sl2-G 的适配器,12 针 M12 母头,
直式,A 型编码,连接 8 针 M12 公头(直式,A 型编码)和 8-
针 M12 母头(直式,A 型编码),电缆长度:0.15 m.
