Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"506344","name":"PSEN ma1.4-51M12/8-0.15m/PSENma1.4-03/1u","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217045","0010600221704580GI"]}
Actual product may vary
PSEN ma1.4-51M12/8-0.15m/PSENma1.4-03/1u
Product ID: 506344
GTIN: 4046548067880
Magnetic safety switch 2 n/o, 1 auxiliary contact n/o, 8-pin M12
male connector, with 0.15 m cable, square design, LED, IP67,
operating distance 3 mm, height design 18 mm, PU = 1 sensor withactuator.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | magnetic |
| Coding level to ISO 14119 | Low |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Suitable for series connection | no |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 V |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Switching voltage | 24 V |
Environmental data
| Ambient temperature | -10 °C |
| Max. ambient temp. at Hmax | |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +55 °C |
| Climatic suitability standard | IEC 60068-2-30 |
| Humidity rating | 93 % r. h. at 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 2000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP65
IP67 |
Mechanical data
| Type 1 actuator | PSEN ma1.4-03mm |
| Sensor can be flush-mounted | Yes, follow installation guide |
| Connection type | M12, 8-pin male |
| Cable lines | LiY11Y 8 x 0.14 mm2 |
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 37 mm |
| Width dimension | 26.4 mm |
| Depth dimension | 18 mm |
| Net weight | 51 g |
| Gross weight | 90 g |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274401 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002544 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548067880 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSEN cable axial M12 8-pole 3m
540319
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable axial M12 8-pole 5m
540320
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable axial M12 8-pole 10m
540321
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 3m
540322
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable angle M12 8-pole 5m
540323
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable angle M12 8-pole 10m
540324
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 30m
540325
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable axial M12 8-pole 30m
540326
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable M12-8sf, 20m
540333
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 20m
