Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"542153","name":"PSEN cs6.1n 1switch","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680KA"]}
Actual product may vary
PSEN cs6.1n 1switch
Product ID: 542153
GTIN: 4046548077513
RFiD safety switch, 2 safe SC outputs, 5-pin M12 male connector,
IP67, 4 actuation directions, typ. operating distance (square) 11 mm,Sao
= 8 mm, Sar = 20 mm, PU = 1 piece fully coded switch with
actuator, max. 8 teach-in processes.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
RFiD safety switch, 2 safe SC outputs, 5-pin M12 male connector, IP67, 4 actuation directions, typ. operating distance (square) 11 mm,Sao = 8 mm, Sar = 20 mm, PU = 1 piece fully coded switch with actuator, max. 8 teach-in processes.
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC IC TÜV ECOLAB EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | hoch |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | vollcodiert |
| Suitable for series connection | nein |
| unit type | Sensor |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 1 |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | nein |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Max. ambient temp. at Hmax | +60 °C |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-30 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing |
IP66
IP67 |
Switching distances
| Change op. dist. temp.change | +-0,02mm/°C |
| Change op. distance temp.act.1 | +-0,02mm/°C |
| Change op. distance temp.act.2 | +-0,02mm/°C |
| Change op. distance temp.act.3 | +-0,02mm/°C |
Mechanical data
| Sensor can be flush-mounted | Ja, Montagehinweis beachten |
| Connection type | M12, 5pol. male |
| Product material |
PBT
PA+GF Polycarbonat |
| Height dimension | 26.4 |
| Width dimension | 101.6 |
| Depth dimension | 19 |
| Net weight | 68 |
| Gross weight | 78 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. | 7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances | Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. | 1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274601 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002592 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548077513 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Installation accessories
PSEN cs6.1 low profile glue 1 actuator
542187
RFID 执行器,用于安全开关 PSEN 6.x , IP67 ,粘合剂,不带
螺钉安装选件, PU = 1 件。
PSEN cs6.1 low profile screw 1 actuator
542188
用于安全开关 PSEN CS.x 的 RFID 执行器, IP67 ,粘合剂,带
螺钉安装选件, PU = 1 件。
Obligatory accessories
PSEN cs6.1 low profile glue 1 actuator
542187
RFID 执行器,用于安全开关 PSEN 6.x , IP67 ,粘合剂,不带
螺钉安装选件, PU = 1 件。
PSEN cs6.1 low profile screw 1 actuator
542188
用于安全开关 PSEN CS.x 的 RFID 执行器, IP67 ,粘合剂,带
螺钉安装选件, PU = 1 件。
Optional accessories
PSS67 Cable M12sf M12sm, 5m
380209
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket straight, on
connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSEN cs bracket stop swinging door
532108
PSENcode 的装配辅助装置可用作摆动门的机械止动
装置, PU = 2 件, 1 件用于开关, 1
件用于执行器。
PSEN cs bracket stop sliding door
532109
PSENcode 的装配辅助装置可用作滑动门的机械止动
装置, PU = 2 件, 1 件用于开关, 1
件用于执行器。
PSEN screw M4x20 10pcs
540313
单向螺钉,单向槽, M4x20 ,材料不锈钢, PU = 10
件,适合执行器:PSEN cs5.1n , PSEN cs5.1 M12/8 , PSEN
cs5.11 , PSEN cs5.13 , PSEN cs6.1n , PSEN cs6.2n , PSEN cs6.11 ,PSEN cs6.21 。
PSEN op cable angle M12 5-pole 3m
630347
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN op cable angle M12 5-pole 5m
630348
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN op cable angle M12 5-pole 10m
630349
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN op cable angle M12 5-pole 30m
630350
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, 5-pin, socket angled M12, on
open line end, A-coded, cable length: 30m
PDP67 F 8DI ION HP
773601
分布式输入模块用于PNOZmulti,保护级别IP67,通过
连接模块实现连接,8个安全数字量输入,8个输出可配置为
标准、测试脉冲或24 V,单独提供输出。
PDP67 F 8DI ION VA
773614
分布式输入模块用于PNOZmulti,保护级别IP67,通过
连接模块实现连接,8个安全数字量输入,8个输出可配置为
标准、测试脉冲或24 V,不锈钢连接器。
PDP67 F 8DI ION HP VA
773615
分布式输入模块用于PNOZmulti,保护级别IP67,通过
连接模块实现连接,8个安全数字量输入,8个输出可配置为
标准、测试脉冲或24 V,不锈钢连接器。
