Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"541188","name":"PSEN cs4.1 low profile screw 1 actuator","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680NI"]}
Actual product may vary
PSEN cs4.1 low profile screw 1 actuator
Product ID: 541188
GTIN: 4046548095203
RFiD actuator for safety switch PSEN cs4.x, IP67, adhesive, with
screw-on option, PU = 1 piece.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed TÜV EAC (Eurasian) |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | hoch |
| Transponder coding | vollcodiert |
| unit type | Betätiger |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Max. ambient temp. at Hmax | +60 °C |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-30 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Protection type, housing | IP67 |
Mechanical data
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 3.8 |
| Width dimension | 18 |
| Depth dimension | 18 |
| Net weight | 2 |
| Gross weight | 5 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274002 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC001487 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548095203 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |