Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"540105","name":"PSEN cs2.13p / PSEN cs2.1 / ATEX","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680GF"]}
Actual product may vary
PSEN cs2.13p / PSEN cs2.1 / ATEX
Product ID: 540105
GTIN: 4046548003017
Coded safety switch PSENcode, fully coded, with
safety switch and actuator, ATEX certificate, 8‑pin M12
male connector, series connection, large design, incl. 1 pair
CABLE/M12/CLIP to secure 1 M12 plu... More
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
Coded safety switch PSENcode, fully coded, with safety switch and actuator, ATEX certificate, 8‑pin M12 male connector, series connection, large design, incl. 1 pair CABLE/M12/CLIP to secure 1 M12 plug-in connector
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed FCC ATEX IC electrosuisse EAC (Eurasian) ECOLAB TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | hoch |
| Classification to EN 60947-5-3 | PDDB |
| Transponder coding | vollcodiert |
| Suitable for series connection | ja |
| unit type | Unit |
Technical data
Electrical data
| Supply voltage (V) | 24 |
| Type of supply voltage U1 | DC |
| Power consumption DC | 2 |
Inputs
| Number of inputs | 2 |
| DC voltage at input | 24 V DC |
Semiconductor outputs
| Number of OSSD outputs | 2 |
| Number of sig. outputs | 1 |
| Potential isolation S/C O | nein |
| S/C output short circuit proof | ja |
| Utilisation cat. to EN 60947-1 | DC-12 |
Environmental data
| ATEX certificate number | SEV 12 ATEX 0122 X |
| ATEX category gas | II 3G Ex ec mc IIC 90°C(T5) Gc |
| ATEX category dust | II 3D Ex mc tc IIIC T90°C Dc |
| ATEX application area X | X: -25°C ≤ ta ≤ +40°C |
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Max. ambient temp. at Hmax | +40 °C |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +40 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Overvoltage category | III |
| Pollution degree clear.&creep. | 3 |
| Protection type, housing | IP67 |
Switching distances
| Change op. dist. temp.change | +-0,01mm/°C |
Mechanical data
| Type 1 actuator | PSEN cs2.1 |
| Sensor can be flush-mounted | Ja, Montagehinweis beachten |
| Connection type | M12, 8pol. male |
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 75 |
| Width dimension | 40 |
| Depth dimension | 40 |
| Net weight | 150 |
| Gross weight | 183 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | yes |
| RoHS except.s acc. to direct. |
7a
7c I |
| REACh compliance | contains min. 1 SVHC-substance |
| REACh included substances |
Lead
Lead oxide |
| %-part of the pollutant | > 0,1% |
| CAS No. |
7439-92-1
1317-36-8 |
| SCIP entry available | yes |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274601 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC002592 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548003017 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85365019 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
SDD ES ETH
540130
SDD (Safety Device Diagnostics), fieldbus module, standard, Modbus/TCP,2
RJ45 ports, 6 digital inputs/outputs, plug-in connection terminals (not
supplied with the unit).
PSEN screw M5x10 10pcs
540311
One-way screws, one-way slot, M5x10, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x.
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
One-way screws, one-way slot, M5x20, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x, PSEN me1.x AR,
PSEN me2.x, PSEN me3.x, PSEN sl.
PSEN cable axial M12 8-pole 3m
540319
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable axial M12 8-pole 5m
540320
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable axial M12 8-pole 10m
540321
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 3m
540322
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 3m
PSEN cable angle M12 8-pole 5m
540323
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable angle M12 8-pole 10m
540324
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable angle M12 8-pole 30m
540325
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
angled M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN cable axial M12 8-pole 30m
540326
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 30m
PSEN T junction (auxiliary contact) M12
540331
Cable, Y-adapter- with T-plug-in connector, IP67, M12 male connector(X2,
evaluation device), 8-pin, A-coded on M12 female connector (X1, sensor),
8-pin, A-coded and M8 female connector (X3, signal output /Lock_Unlock),
black, straight, 4-pin, A-coded, PUR, 0.25 m, 4× 0.25 mm², black,
to disconnect auxiliary signals when connecting PSENcode and
PSENslock.
PSEN cable M12-8sf, 20m
540333
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on open line end, A-coded, cable length: 20m
PSEN Y junction M12-M12/M12 PIGTAIL
540338
Cable, Y-adapter with Y-plug-in connector, IP67, M12 male connector (X1,
evaluation device), black, straight, 8-pin, A-coded on M12
female connector (X2,sensor/next plug-in connector), black, straight,8-
pin, A-coded and M12 female connector (X3, sensor), black, straight,
8-pin, A-coded, PUR, 0.25 m, 8× 0.25 mm², yellow, incorrect insertion ofthe
connections electrically excluded by internal wiring, to
connect PSENcode and PSENslock.
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 2m
540340
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 2m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 5m
540341
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 5m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 10m
540342
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 10m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 20m
540343
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 20m
PSEN cable M12-8sf M12-8sm, 30m
540344
Connection cable, PUR, yellow RAL1003, suitable for drag chains, 8-pin,socket
straight M12, on connector straight M12, A-coded, cable length: 30m
PDP67 F 4 code
773603
Decentralised passive distributor for connection of PSENcode, PSENslockand
PSENini to a Pilz control system, max. 4 sensors, protection type
IP67.
CABLE/M12/CLIP
C1000079
Manipulation protection for plug-in connector and protection againstunintended
disconnection, for single use, 4 pieces for securing 4 M12
plug-in connectors