Close
You are on the Pilz international website
Please select a language or switch to a country
Choose your country to get national content
{"id":"540080","name":"PSEN cs1.1 1 actuator","price":"0.00","currency":"CNY","category":["A0100","A0100B0110","00106002217046","0010600221704680GF"]}
Actual product may vary
PSEN cs1.1 1 actuator
Product ID: 540080
GTIN: 4046548003031
Actuator for coded safety switch PSENcode 1.x/2.x, PU = 1
piece actuator.
Item
Added to Your Shopping Cart
Save basket
Create a new order or get an individual offer
Select intended use
General data
| Approval |
CE
UKCA cULus Listed EAC (Eurasian) TÜV |
| Sensor principle | Transponder |
| Coding level to ISO 14119 | gering |
| Transponder coding | codiert |
| unit type | Betätiger |
Technical data
Environmental data
| Ambient temperature standard | EN 60068-2-14 |
| Ambient temperature | -25 |
| Max. ambient temp. at Hmax | +60 °C |
| Max. ambient temp. at 2000 m | +70 °C |
| Storage temperature standard | EN 60068-2-1/-2 |
| Climatic suitability standard | EN 60068-2-78 |
| Humidity rating | 93 % r. F. bei 40 °C |
| Perm. operating height ASL | 4000 m |
| EMC to standard ... | EN 60947-5-3 |
| Vibration to standard ... | EN 60947-5-2 |
| Acc. shock to standard1 | 30g |
| Protection type, housing | IP6K9K |
Mechanical data
| Housing material upper part | PBT |
| Height dimension | 11 |
| Width dimension | 40 |
| Depth dimension | 40 |
| Net weight | 20 |
| Gross weight | 21 |
Transponder
| Operating frequency | 122 kHz - 128 kHz |
Environment
| RoHS directive |
2011/65/EU
2015/863/EU |
| RoHS conformity | yes |
| RoHS exceptions | no |
| REACh compliance | Contains no SVHC substances |
| WEEE classification (08/2018) | 5 devices (feed size < 50cm) |
Commercial data
| ECLASS version | ECLASS-13 |
| ECLASS Reference Feature | 27274002 |
| ETIM Version | ETIM-9.0 |
| ETIM Reference Group | EG000026 |
| ETIM Reference Feature | EC001487 |
| UNSPSC 25 | 39122205 |
| GTIN | 4046548003031 |
| Volume | 0 dm3 |
| Harmonized System Code | 85389099 |
| Type of tariff number | TARIC |
| Use of customs tariff number |
Ausfuhr
Einfuhr |
| Quantity per packaging unit | 1 |
Optional accessories
PSEN screw M5x10 10pcs
540311
One-way screws, one-way slot, M5x10, material stainless steel, PU = 10
pieces, suitable for actuator: PSEN cs1.x, PSEN cs2.x.
PSEN screw M5x20 10pcs
540312
单向螺钉,单向槽, M5x20 ,材料不锈钢, PU = 10
件,适合执行器:PSEN CS1.x , PSEN CS2.x , PSEN me1.x AR ,
PSEN ME2.x , PSEN ME3.x , PSEN ME3.x , PSEN SL.
Installation accessories
PSEN cs1.1p 1 switch
540050
RFiD安全开关2安全SC输出,8针M12插头,
4个执行方向,支持SDD,IP67,切换距离21
mm,Sao = 15 mm,Sar = 40 mm,PU = 1件编码开关(无
执行机构)。
PSEN cs1.1n 1switch
540053
RFiD安全开关2安全半导体输出,5针M12插头,
4个执行方向,IP67,切换距离21 mm,Sao = 15 mm,Sar=
40 mm,PU = 1件编码开关。